زیستت رو بالای90%بزن( بهترین روش مطالعه ی زیست کنکور)

به نام خداوند مهربان
زیست؛یکی از مهم ترین،چالش برانگیز ترین و پربحث ترین دروس کنکور تجربی
خیلی از داوطلبان کنکور به دنبال پیداکردن روش مطالعه زیست کنکور هستند و دغدغه ی خیلی از آنها نیز بدست آوردن درصد بالا در این درس است.
در مقاله امروز می خواهیم به روش مطالعه ی این درس خاص بپردازیم و اینکه بگوییم شما عزیزان چطور می توانید درصد بالایی را در زیست شناسی کنکور بدست بیاورید.

بودجه بندی زیست کنکور

همانطوری که می دانید از درس زیست شناسی 50 سوال در کنکور طرح می شود که برای پاسخگویی به این سوالات 36 دقیقه زمان دارید.

ضریب زیست کنکور در زیر گروه 1و2  12 و در زیر گروه 3و4و5  6 می باشد.

 روش مطالعه ی زیست کنکور

روش مطالعه ی زیست کنکور رو به 3 قسمت تقسیم می کنیم که هم برای شمکا مطالعه کردن اون لذت بخش باشه و هم بتونهید به تسلط بالا برسید.

در وهله ی اول شما برای یادگیری زیست شناسی نیاز به منبع آموزشی دارید؛حالا یا این منبع کتاب کمک آموزشی هست یا اینکه شما قبلا به این نتیجه رسیدید که زیست کنکور درس مهمی هست و من نمیتونم اون رو از روی کتاب یاد بگیرم و بهتره از دی وی دی کنکور یا کلاس آنلاین زیست استفاده کنم(البته حواست باشه که استقاده از امکانات آموزشی باید بر اساس نیاز شما باشه که در پست انتخاب کلاس و دی وی دی کنکور به طور مفصل راجبش صحبت کردیم)

پس شما از یک منبع آموزشی مثلا درسنامه ی کتاب تستی مثل خیلی سبز(اگه منابع خوب برای کنکور رو نمیشناسی روی انتخاب منابع برای کنکور1401 کلیک کن) که اومده مطالب کتاب درسی زیست رو به زبان ساده بیان کرده با دقت مطالعه می کنید و یاد میگیرید.در مرحله ی اول سراغ خود کتاب درسی زیست نرید چون مطالب رو یه مقداری گنگ و سر بسته توضیح داده؛شما نیاز دارید به یک منبعی که مباحث زیست شناسی رو یه مقدار روون تر توضیح داده باشه.

در وهله ی دوم به مقدار مورد نیاز حل تست و تحلیل اونها رو داشته باشید چون حل تست به شما کمک می کنه که بفهمید طراحان سوال از این قسمتی که مطالعه کردید چطوری سوال طرح میکنند و به چه نکاتی توجه می کنند(تشخیص تعداد تست مورد نیاز در مرحله ی اول آموزش هم به خود شما بستگی داره مثلا شما می خواید یه بخشی از فصل1زیست دهم رو مطالعه کنید،بعد از اینکه درسنامش رو مطالعه کردید 30 تا تست برای اون کار می کنید و احساس می کنید که به تسلط نسبی روی این قسمت رسیدید و مابقی تست ها رو برای دفعات بعدی می گذارید)

در وهله ی سوم سراغ خود کتاب درسی زیست شناسی می روید و سعی می کنید اون نکاتی رو که با مطالعه ی درسنامه+تحلیل و برسی تست های سراسری و تالیفی یاد گرفتید رو لا به لای مطالعه ی متن کتاب زیست به یاد بیارید و اینطوری زیست کنکور رو به صورت ترکیبی یاد بگیرید.

انجام این کار هم به شما کمک می کنه که مطالب زیست کنکور رو به صورت ترکیبی یاد بگیرید و هم اینکه با چندین بار مرور و تکراری که روی این مطالب انجام میشه تسلط خودتون رو بالا ببرید و به درصدهای بالا برسید.

خب بریم سراغ اصل ماجرا یعنی

چطور زیست رو بالای 90%بزنم؟

1 توی مطالعه زیاد وسواس به خرج ندید! منظور از این نکته این نیست که به یادگیری کامل نرسید یا به عمق مطلب پی نبرید؛منظور این هست که وسواس در مطالعه نداشته باشید و بدانید که کلید رسیدن به درصد بالا در زیست کنکور تکرار و مرور زیاد هست؛نه تنها برای درس زیست بلکه  اگر می خواید روی هر درسی به تسلط بالا برسید برسید باید بدانید که قانون حافظه اینه که مطالب درسی باید از حافظه ی حسی به حافظه ی بلند مدت وارد بشوند و  و رمز این کار تکرار و مرور زیاد هست.

پس فکر نکنید که اگر در یک جلسه ی مطالعاتی صد بار چند نکته ی زیست شناسی رو مطالعه کنید دیگه می تونید درصد بالایی رو در آزمونتون بدست بیارید؛اصلا اینطور نیست شما هر چقدر هم در اون جلسه ی مطالعاتی متمرکز باشید یا برای مطالعه وسواس به خرج بدید(قابل توجه دانش آموزانی که درگیر وسواس در مطالعه هستند)اگر مرور اون مطالب رو به درستی و در زمان درستش انجام ندید نمی تونید به تسلط و درصد بالا برسید.

حالا آقای پیری این مروری که روی اون تاکید میکنید رو چطور انجام بدیم؟

مرور زیست شناسی رو چطور انجام بدیم؟

مباحث کنکور به دو بخش

  • توصیفی
  • تحلیلی

تقسیم میشن.اکثر مباحث زیست کنکور با توجه به سوالات کنکورهای اخیر جزء سوالات و مباحث تحلیلی محسوب میشن و صرفا حفظی و توصیفی نیستند.

  1. برای مرور این درس که گفتیم جزء مباحث تحلیلی هست بهتره که از تست زنی+مرور مجدد درسنامه استفاده کنید.یعنی شما یکبار از یک منبع آموزشی مثل درسنامه ی کتاب تست استفاده کردید،الان به زمان مرور اون فصل رسیدید،در این زمان باز هم به سراغ مطالعه ی همان درسنامه یا جزوه میرید و و برای اون قسمت چند تایی از تست هایی که باقی مونده و قبلا کار نکردید حل می کنید.
  2. برای تعیین زمان مرور کافیه دو زمان رو رعایت کنید 1 مرور آخر شب و 2 مرور آخر هفته.مثلا امروز شنبه هست و شما 1/3 از فصل1 زیست دهم رو مطالعه کردید،سعی می کنید تا قبل از 24 ساعت مرور این قسمت رو انجام بدید،مثلا می تویند بعد از اتمام برنامه ی روزانه تون 2 ساعت آخر شب رو اختصاص بدید به مرور مطالب روزانه؛اینطوری مرور اون مطالب رو قبل از 24 ساعت انجام دادید و احتمال فراموشی رو کمتر می کنید. برای مرور آخر هفته رو هم شما از شنبه تا پنج شنبه مطالب درسی رو مطالعه می کنید و روز جمعه رو اختصاص می دید به مرور مطالب هفته .مثلا اگر دو فصل زیست رو در طول هفته مطالعه کرده بودید در این روز با وسواس کم و با حالت تورق سریع مرورش می کنید.(اگر هم از شنیدن این حرف که مطالب یک هفته رو در یک روز مرور کن تعجب کردی بهتره به پست  کارگاه تندخوانی برای کنکور مراجعه کنی و سرعت مطالعه ی خودت رو بالاتر ببری)

2 تست زیاد کار کنید.آزمون آزمایشی یا آزمون کنکور شما آزمونی تستی  هست و هر چقدر شما خودتون رو برای اون آزمون با اون استانداردی که آزمون ازتون میخواد آماده کنید می تونید نتیجه ی بهتری رو بدست بیارید.هر چقدر تعداد تست شما بیشتر باشه هم می تونید به تسلط بیشتری برسید و هم اینکه با دیدن تست بیشتر می تونید از زوایای دید مختلف به اون مبحث زیست شناسی نگاه کنید و دیدتون به دید طراحان زیست کنکور نزدیک بشه.

البته در بحث تست زنی نباید حل تست های زماندار فراموش بشه،بخشی از تست های شما زماندار هستند و در پست در کنکور و آزمونت بدرخش هم به این نکته اشاره کردیم که بعضی از داوطلبان این قضیه رو فراموش می کنند.

3 درس زیست شناسی رو یاد بگیرید و حفظ نکنید! اگر یه نگاهی به سوالات زیست کنکورهای اخیر بندازید می بینید که هر ساله سوالات کنکور به سمت مفهمومی تر شدن پیش میرن و شما نمی تونید با حفظ مطالب زیست به درصد بالایی برسید.

دانش آموزی می تونه به درصد بالای زیست کنکور برسه که واقعا مطالب رو یاد بگیره.یادگیری هم با رسیدن به عمق مطلب و مرور زیاد اتفاق می افته و شما به جایی می رسید که بعد از مطالعه ی فصل ها و گفتارها می تونید به چالش برانگیز ترین و ترکیبی ترین تست های زیست هم جواب بدید؛البته برای رسیدن به این مرحله باید یه مقداری صبور باشید،عجله ای نمیشه به این حد از تسلط رسید.

4 حاشیه نویسی یه ابزار مهم برای یادگیری زیست

راستش رو بخواید من با خلاصه نویسی برای درس زیست زیاد موافق نیستم چون همونطوری که میدونید زیست نکته ی اضافی نداره که بخوایم حذفش کنیم و داخل خلاصه نویسی ها نیاریمش به همین دلیل پیشنهاد میکنم که از حاشیه نویسی استفاده کنید.

فرض کنید که شما دارید فصل اول کتاب درسی زیست شناسی دوازدهم رو مطالعه می کنید و در زمان مطالعه یه نکته ای به یادتون میاد که مربوط به فصل 4 کتاب هست اما با این مطلب فصل 1 ارتباط داره و این نکته رو در حاشیه ی کتابتون یادداشت می کنید یا مثلا می نویسید مراجعه شود به صفحه ی . . .خط. . . .حاشیه نویسی خیلی به شما کمنک میکنه که مطالب رو به صورت ترکیبی یاد بگیرید.

البته نیاید تمام نکات داخل کتاب تست رو داخل کتاب درسی یا بخش درسنامه بتنویسید؛اگر نکته ای داخل تست ها به نظرتون مهم اومد فقط کافیه که اون تست رو علامتدار کنید.

5 در زمان تست زنی یا شرکت در آزمون آزمایشی/کنکور شما باید برای اینکه مثلا گزینه ی 3 رو میخواید علامت بزنید دلیل داشته باشید و حتما هم گزینه ی 1،2و4 رو با دلیل بر اشتباه بودنشان رد کنید،منظور اینه که زیست درس حساسی هست و بر اساس شانس و حدس و گمان در آزمون ها بهش جواب ندید،اگر میگید توی این تست گزینه ی 2 درسته باید دلیلی برای رد سایر گزینه ها داشته باشید.

6 تحلیل آزمونتون یا تحلیل تست های آموزشی و زمانداری که در منزل حل می کنید رو جدی بگیرید،چون باعث میشه که شما با نقاط ضعفتون آشنایی پیدا کنید و بدونید که چه نکاتی را یاد نگرفته اید یا به چه نکاتی باید توجه می کردید ولی نکردید؛این روند رو ادامه دادن باعث میشه که مرحله به مرحله روش مطالعه ی خودتون رو بهبود ببخشید و اصلاح کنید و به درصد بالاتر برسید.


خب امیدوارم که از مطالعه ی این مقاله ی کنکوری لذت برده باشید و بتونید به درصد های بالایی در درس زیست شناسی برسید.

منتظر آموزش های بیشتر از مشاوره ی تحصیلی نیما پیری باشید.

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.