سبد خرید شما خالی است.

معرفی انواع سهمیه ها در کنکور1403 + ویدیو

سهمیه های کنکور

معرفی انواع سهمیه ها در کنکور می تواند به شما کمک کند تا با شناخت صحیح این نمونه سهمیه ها در زمان کنکور و قبل از دریافت رتبه نهایی خود بهترین نتیجه را برای خود تخمین بزنید. سهمیه های متنوع تاثیر بسزایی در رتبه نهایی شما خواهند داشت. در این متن در خصوص انواع سهمیه ها در کنکور 1403  صحبت خواهیم نمود. با در نظر داشتن این موارد شما میتوانید برای فعال کردن این سهمیه ها با درصد های متنوع در زمان ثبت نام کنکور سراسری اقدام کنید. سهمیه ها ممکن است گاهی دستخوش تغییرات شوند. یا گاهی ممکن است وضعیت کلی  سهمیه ها نسبت به سال گذشته توسط وزارت علوم تغییر نکند.  

انواع سهمیه ها در کنکور

معرفی انواع سهمیه ها در کنکور 1403

انواع سهمیه ها در کنکور سال 1403 به نحوه برگزاری آزمون مرتبط نخواهند بود. دقیقا همین دلیل می توانیم عنوان کنیم که این مورد در سالهای اخیر تغییر آنچنانی نداشته است. تنها موارد کوچکی از از سهمیه ها تغییر پیدا کردند. از انواع سهمیه ها در کنکور می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • سهمیه مناطق که به دو دسته بومی و غیربومی تقسیم می شوند.
  • سهمیه ایثارگران
  • سهمیه مناطق محروم
  • سهمیه بهیاری

شما با شناخت این نمونه سهمیه ها می توانید در زمان ثبت نام کنکور در صورت داشتن شرایط موجود برای اعمال سهمیه خود اقدام نمایید. همچنین در نهایت به نتیجه مطلوب در کنکور سراسری دست یابید.

شناخت بهتر انواع سهمیه ها در کنکور مانند سهمیه مناطق بومی و غیربومی

یکی از انواع سهمیه ها در کنکور، سهمیه مناطق بومی و غیربومی است. برای مثال اگر شما در شهری مانند تهران به دنیا آمده باشید و در سه سال آخر تحصیل دبیرستان خود نیز در این شهر بوده باشید استان بومی شمال، تهران خواهد بود. در تعیین سهمیه بومی و یا غیر بومی  در کنکور سراسری ۳سال انتهای تحصیلات شما مهم خواهد بود. مناطق در سهمیه ها به مناطق شماره ۱، مناطق سهمیه شماره ۲، و مناطق سهمیه شماره ۳ طبقه بندی خواهند شد. مرکز اصلی استان های بزرگ مانند تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز و نقاطی مانند شمیرانات تهران و غیره در دسته مناطق شماره یک قرار میگیرند. همچنین مناطق شماره ۲ شامل استان­های دیگر و تعدادی از شهرهای مرکزی آن می­باشد. سهمیه مناطق بومی و غیربومی شماره ۳ به روستاها و شهرهای اطراف و مناطق تقریباً دور افتاده در شهرهای دیگر داده خواهد شد.

شناخت و آشنایی با انواع سهمیه های موجود در کنکور

بررسی انواع سهمیه ها در کنکور مانند سهمیه ایثارگران

یکی از دیگر انواع سهمیه ها در کنکور 1403 سهمیه ایثارگران و خانواده­های شهیدان می­باشد. تعرفه و درصد دریافت سهمیه هر فرد در این نمونه سهمیه توسط وزارت علوم تعیین شده است و به قرار زیر خواهد بود:

  • همسر و فرزندان یک شهید، آزادگان و همچنین همسر آنان و فرزندانشان ،جانبازان کشور که دارای ۲۵ درصد جانبازی به بالا هستند و همسر و فرزندان آنان دارای ۲۵ درصد سهمیه کنکور می باشند.(در نظر داشته باشید ۲۵ درصد از ظرفیت های هر رشته ای در هر دانشگاه به این افراد اختصاص داده شده است.)
  • سهمیه ۵ درصدی موجود نیز برای افرادی مانند جانبازانی که کمتر از ۲۵ درصد جانبازی دارند و همچنین همسر و فرزندان آنان در نظر گرفته شده است. افرادی که بیشتر از ۶ ماه در جبهه فعالیت نمودند نیز دارای درصد سهمیه می­باشند. فرزندان و همسرشان نیز از از این سهمیه بهره مند خواهند شد.

با این شرایط می توانید از سهمیه عنوان شده استفاده نمایید.

شرایط سهمیه شهیدان برای دیگر افراد خانواده

  • مادر، خواهر، برادر و پدر شهیدان نیز از سهمیه ۲۵ درصدی برای کنکور سال ۱۴۰۳ بهره مند خواهند شد.

 در زمان بررسی انواع سهمیه ها در کنکور مانند سهمیه ایثارگران باید به این نکته توجه کنید که هر فرد باید ۷۰ درصد نمره مورد نیاز برای قبولی در رشته مد نظر خود را دارا باشد تا این درصد از سهمیه را بتواند دریافت کند.

ظرفیت هر سهمیه

انواع سهمیه ها در کنکور مانند سهمیه بهیاری را بهتر بشناسید

یکی از سهمیه های موجود در کنکور سهمیه بهیاران می باشد. سهمیه بهیاری تعلق گرفته به افراد دارای ۵ درصد می باشد و افرادی که از سهمیه های دیگر مانند سهمیه مناطق محروم استفاده می کنند نمی توانند از سهمیه بهیاری استفاده نمایند. سهمیه بهیاری از سال 1400 تا  سال 1404 برای پرستاران مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از سال 1402 تا سال 1406 برای رشته های مانند اتاق عمل و هوشبری نیز در نظر گرفته خواهد شد. با در نظر داشتن این موارد می توانید از سهمیه بهیاری در نظر گرفته شده در صورت داشتن شرایط مد نظر استفاده نمایید. همچنین بهتر است بدانید این سهمیه یکی از انواع سهمیه ها در کنکور 1403 نیز می باشد که برای رشته های عنوان شده در دانشگاههای نوبت روزانه، شبانه، آزاد و غیره کاربرد خواهد داشت.

سهمیه مناطق محروم چه نوع سهمیه ای میباشد؟

یکی از سهمیه های موجود در کنکور سراسری که هر ساله برای دانش آموزان در نظر گرفته می شود تا آنها را وارد محیطی جدیدی به نام دانشگاه کند، سهمیه مناطق محروم است. یکی از انواع سهمیه ها در کنکور می باشد که تنها به افرادی که در مناطق محروم در ایران زندگی می کنند تعلق خواهد گرفت. این سهمیه دارای ۳۰ درصد می باشد و معمولا رشته هایی مانند دندانپزشکی،  پزشکی، داروسازی و تعدادی دیگر از رشته‌های مهم را در بر میگیرد. تنها افرادی می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند که سه سال آخر تحصیل خود را در مناطق محروم بوده باشند. همچنین اگر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله شهر آنها را در سال‌های آخر تحصیل فرا گرفته باشد نیز از این سهمیه برخوردارند. با در نظر داشتن این سهمیه نیز میتوانید در صورت داشتن شرایط برای دریافت درصد سهمیه مناطق محروم از طریق دفترچه آزمون اقدام کنید.

تغییرات سهمیه ها

ظرفیت سهمیه ها چیست؟

انواع سهمیه ها در کنکور دارای ظرفیت می باشند و سازمان سنجش طی اطلاعیه ای در دفترچه آزمون این موضوع را به اطلاع خوانندگان دفترچه می رساند. برای نمونه سهمیه درصد مناطق محروم ۳۰ درصد است.

آیا سهمیه ها در هر سال دچار تغییر خواهند شد؟

وزارت علوم و تحقیقات انواع سهمیه ها در کنکور را مورد بررسی قرار می‌دهد. هر ساله ممکن است تغییرات بسیار کوچکی را در دفترچه آزمون کنکور سراسری اعمال نماید. برای نمونه معمولاً سهمیه مناطق محروم هر سال با توجه به شرایط پیش آمده در کشور دستخوش تغییرات کوچکی می‌شود. معمولاً درصد آن نسبت به سالهای قبل در صورت نیاز تغییر خواهد کرد.

نتیجه گیری و کلام نهایی

با توجه به آنچه که در خصوص انواع سهمیه ها در کنکور 1403 عنوان کردیم می‌توانید بدون نگرانی و با داشتن شرایط لازم برای دریافت سهمیه ها در زمان ثبت نام کنکور سراسری با فعال نمودن تیک سهمیه ها از آنها استفاده نمایید.

 

نکته: نکته ای که فراموش کردم در ویدیو به آن اشاره کنم این است که سهمیه ایثارگران محدودیت استفاده دارد؛یعنی اگر شما با استفاده از این سهمیه انتخاب رشته انجام دهید و رشته روزانه قبول شوید و چه وارد آن رشته بشوید یا نشوید حق استفاده از آن سهمیه را برای دوره ی روزانه ندارید،اما در دوره های به غیر از روزانه شما تا دوبار حق استفاده از سهمیه خود را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *