سبد خرید شما خالی است.

برای موفقیت در کنکور نقش اصلی را چه کسی بازی می کند؟

 

به نام خداوند مهربان

 

فرض کنید شما در یک فیلم بازی می کنید،در این فیلم نقش اول خود شما هستید

حالا فرض کنید قرار است شما نقش یک کنکوری یا دانش آموز پایه را بازی کنید.این دانش آموز تمام امکانات لازم( معلم و کلاس،مشاور،آزمون آزمایشی،کتاب و. . . ) را دارد، روز اول،صبح که از خواب پا می شود،دیر بیدار شدنش را بهانه می کند و با خود می گوید که امروز نمی توانم به آن ساعت مطالعه دلخواهم برسم،پس کلا امروز را درس نمی خوانم،روز دوم که می خواهد مطالعه خود را شروع کند به منابعش نگاهی می اندازد و ابر فکری روی سرش شکل می گیرد و در تصورات خود می بیند که قصدش رتبه برتر شدن است اما رتبه برتر کنکور که این منابع و امکانات را ندارد،ابر روی سرش را پاک می کند،به سمت گوشیش حرکت می کند و سرچ می کند منابع رتبه های برتر چیست؟

روش ها ی رتبه برتر شدن ؟

راز موفقیت در کنکور ؟

راز تک رقمی شدن و. . .

به خودش که می آید میبیند ظهر شده و درس نخوانده،ظهر را کمی استراحت می کند و می گوید که بعد از ظهر استارت میزنم،کتابش را که باز می کند می گوید ببین تو که برنامه ریزی درست و حسابی نداری،باید یه برنامه توپ داشته باشی که شاخ غول کنکور رو بشکونی،چند روزی را به همین منوال و به دنبال پیدا کردن روشی عالی برای برنامه ریزی کنکور می گذراند،خب الان دانش آموز قصه ما درس خواندنش را شروع کرده اما باز هم افکار مختلف سراغش می آیند و با خود می گوید نکند من که آزمون گزینه 2 را ثبت نام کردم و دوستم آزمون قلم چی،او موفق شود و من نشوم،نکند آزمون آزمایشیم بدرد نخور باشد و…

یک لحظه از داستان خارج شوید و خودتان به عنوان بازیگر این نقش از بالا به این دانش آموز قصه نگاه کنید،دانش آموز همه امکانات را دارد،منابع کنکور،روش های مطالعه و برنامه ریزی کنکور،کلاس،آزمون آزمایشی و … ولی یک جای کار لنگ می زند و آن هم این است که دانش آموز نقش خود را خوب بازی نمی کند.

خب وقتی این اتفاق بیفتد نه کارگردان از بازی شما رضایت دارد و نه مردم از دیدن این فیلم لذت میبرند و مطمئنا هم فیلم پرفروشی نخواهد شد.

بیایید از منظر دیگری به قضیه نگاه کنیم،فرض کنید من یک نویسنده ماهر و معروف هستم،شما به من مراجعه می کنید و می گویید؛ می خواهم یک کتاب 100 صفحه ای از زندگیم بنویسید،بعد از کلی صحبت،با هم به توافق می رسیم و استارت کتاب زندگی شما خورده می شود

قلم را برمیدارم و خط اول و صفحه اول کتابت را می نویسم،صفحه ها پشت صفحه ها نوشته می شود ولی  از دید خواننده که به محتوا نگاه می کنم؛ محتوای کتاب جذاب نیست  چرا؟

بیایید چند خطی خلاصه از کتاب را با هم بخوانیم

(( وی در تاریخ . . .  در شهر . . . چشم به جهان گشود.دوران دبستان و متوسطه را در مدارس yو x گذراند آرزوی رسیدن به رشته . . . را در سر می پروراند و به همین دلیل در کنکور شرکت کرد اما تلاش آنچنانی نداشت و موفق نبود.کنکور را رها کرد و به سمت کسب و کاری که آنچنان دلخواهش نبود رفت، در آمد آنچنانی نداشت و این کار را هم رها کرد کارهای مختلف را یکی پس از دیگری امتحان کرد،حال دلش خوب نبود و فکر می کرد جامعه،کشورش،نظام حاکم و … مقصر بدبختی زندگی او هستند.روزها می گذشت و وی در سال  . . . چشم از جهان فرو بست . ))

خواندن این کتاب چه جذابیتی دارد؟ آیا این کتاب می تواند پر فروش باشد؟

مطمئنا نه. چون قهرمان داستان واقعا نقش قهرمان را بازی نمی کند و نتوانسته در زندگیش خوش بدرخشد و نقش خود را به خوبی بازی کند.

همانطوری که دیدید چه از زندگی یک دانش آموز کنکوری فیلم بسازیم و چه داستان زندگی یک فرد را بنویسیم اگر آن فرد برای رسیدن به اهدافش نهایت تلاش و توان خود را نگذاشته باشد و واقعا در حد و اندازه آن هدف تلاش نکرده باشد نمی توانیم با آن فیلم یا کتاب ارتباط برقرار کنیم.

برگردیم به صحبت خودمان یعنی موفقیت در کنکور و وظیفه ای که شما مسئول انجام دادنش هستید

واقعیت این است که موسسات مختلف همگی این ادعا را دارند که خودشان بهترین موسسه هستند،البته نمی خواهیم بگوییم که دروغ است و همه ی ما شاهد موفقیت آنها بوده ایم ولی همانطور که در بالا ذکر کردم نقش اصلی را خود شما بازی می کنید و  ما باید اسم عواملی مانند مشاور کنکور،آزمون آزمایشی،کلاس کنکور،دی وی دی کنکور و… را بگذاریم عوامل کمکی

بنابراین فکر نکنید که اگر شما مثلا در آزمون آزمایشی قلم چی ثبت نام کنید دیگر شما موفق خواهید شد و دیگر تمام.نه!!اگر شما اصول موفقیت در کنکور را رعایت نکنید مهم نیست چه آزمونی ثبت نام می کنید یا از چه امکانات دیگری استفاده می کنید

واقعیت دومی که وجود دارد این است که هر موسسه ای هم رتبه برتر دارد و هم رتبه بدتر.دقیقا مانند کار منِ مشاور تحصیلی،بنده در طی جلساتی که با دانش آموزانم دارم تمام تلاشم را میکنم که اصول موفقیت در آزمونهای آزمایشی و کنکور را به آنها آموزش بدهم و برای آنها بهترین راهنما باشم ولی منِ مشاور ممکن است امسال دانش آموز تک رقمی داشته باشم و هم چنین دانش آموز دیگری رتبه آخر کنکور را کسب کند.

البته نکته ی مهمی را اینجا لازم است اشاره کنم و آن هم این است که این حرف به معنای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت نیست که بگویم منِ مشاور هیچ وظیفه ای ندارم و نباید برای ارتقای تخصص و دانش خود در زمینه مشاوره تلاش کنم.یا موسسه ای که آزمون و کلاس برگزار می کند نباید برای ارتقای کیفیت خدمات خود تلاش کند

بلکه منظورم این است که می خواهم شما را از همین ابتدای کار به سمت مسئولیت پذیری سوق بدهم و نکته ی مهم را مجددا یاداوری کنم که نقش اصلی فیلم خود تو هستی،یادبگیر به جای حاشیه رفتن از همین ابتدا اصل را یادبگیری و آن را تمرین کنی

 

 

 برای دانلود ویس مشاوره ای کوتاه کلیک کنید

 

 

 

بنابراین منظور ما این نیست که فقط خود شما مهم هستید و شما نیاز به هیچ گونه امکاناتی ندارید،من میخواهم این اصل مهم برای موفقیت در کنکور را به شما یادآوری کنم که مسئولیت پذیر باشید و در انتخاب منابع کنکور یا امکانات دیگر برای تسلط بر روی دروس و رسیدن به هدفتان وسواس به خرج ندهید.

برو ،بجنگ و برس

مشاور تو نیما پیری

 

 

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ image_height=”56.25%”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *