سبد خرید شما خالی است.

توضیح ترمیم معدل و تغییرات کنکور1402

ترمیم معدل و تغییرات کنکور1402

بعد از تغییرات عمده در نحوه برگزاری کنکور1402 و تاثیر معدل؛ موضوع ترمیم معدل به یکی از دغدغه‌های دانش آموزان و داوطلبان کنکور تبدیل شده که به دنبال پیدا کردن جواب سوالات زیر هستند

 • شرایط ترمیم معدل
 • تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور
 • جزئیات ترمیم معدل
 • مدارک لازم برای ترمیم معدل
 • ترمیم معدل برای تغییر رشته ای ها
 • و . . .

اگر شما عزیزان هم به دنبال جواب این سوالات هستید و می‌خواهید اطلاعات کاملی راجع به جزئیات ترمیم معدل بدست بیاورید تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

تغییرات کنکور1402

قبل از وارد شدن به موضوع ترمیم معدل بهتر است نگاهی به تغییرات کنکور1402 و کنکورهای سالهای بعد داشته باشیم.

1 برگزاری آزمون سراسری برای دروس اختصاصی دوبار در سال( اردیبهشت و تیر ماه)

در کنکور1402 و سالهای بعد آزمون سراسری فقط برای دروس اختصاصی و دوبار در سال برگزار می‌شود و نتیجه هر نوبت آزمون حداکثر 2 سال اعتبار دارد.

شما داوطلبان مختارید در هر کدام  از کنکورها( کنکور اردیبهشت یا کنکور تیر ) شرکت کنید و در هر کنکور که نتیجه بهتری بدست آوردید آن نتیجه بهتر را برای شما لحاظ کنند؛البته نتیجه کنکور اردیبهشت برکنکور تیر بی تاثیر هست (به هم ربطی ندارن)

 2 تغییر ضرایب و حذف زیر گروه ها

طبق گفته خود سازمان سنجش زیر گروه های هر یک از گروه های آزمایشی کنکور حذف شده و ضرایب دروس هم تغییر کرده که در جدول زیر آمده است.

ضرایب دروس کنکور402

3 تاثیر معدل 40% قطعی

در کنکور1402 تاثیر معدل به صورت 40%قطعی هست(تاثیر معدل قطعی یعنی اینکه میان معدل شما رو در نتیجه کنکورتون تاثیر میدن و اون معدل چه رتبه شما رو بهتر و چه بدتر کنه تاثیر گذار هست در نتیجه نهایی شما)

البته اعداد و ارقام برای نظام قدیم و جدید مقداری متفاوت هست اما در کل به همون 40% تاثیر معدل میرسه

 • نظام جدید : 40% پایه دوازدهم
 • نظام قدیم : 30% دیپلم + 10% تاثیر قطعی پیش دانشگاهی  که در مجموع میشه همون40%تاثیر قطعی

اما این مقدار تاثیر معدل در کنکورهای 1403 و 1404 مقداری متفاوت تر است که در مقاله تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به طور مفصل به شما عزیزان آموزش داده‌ام.

4 دانشجویان رشته های روزانه برای شرکت در کنکور سراسری نیاز به انصراف ندارند

تا سالهای گذشته قانون به این صورت بود که دانشجوی رشته روزانه اگر قصد ثبت نام در کنکور سراسری را داشت باید از رشته و دانشگاه فعلیش انصراف میداد تا بتواند در کنکور ثبت نام کند اما طبق قانون جدید سازمان سنجش دانشجویان روزانه برای شرکت در کنکور نیاز به انصراف ندارند.

انصراف دانشجویان روزانه کنکور1402

 

لینک اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص تغییرات کنکور1402 : اطلاعیه سازمان سنجش

خب بپردازیم به موضوع بحث برانگیز ترمیم معدل

شرایط ترمیم معدل

همانطوری که توضیح دادیم در کنکور1402 معدل40%تاثیر قطعی دارد و اگر شما معدل پایینی دارید(ترجیحا نمرات پایین19و18)نیاز هست که در ترمیم معدل شرکت کنید

زمان ترمیم معدل

ترمیم معدل توسط مرکز تحصیل بزرگسالان شهر شما، در 3 نوبت شهریور،دی و خرداد ماه انجام می‌شود. البته در نظر داشته باشید که متقاضیان شرکت در امتحانات نهایی ترمیم معدل باید بین 1 ماه تا 45 روز قبل از برگزاری امتحانات به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه و در امتحانات ترمیم ثبت نام کنند.

چه دروسی برای ترمیم معدل لازم است ؟

برای اینکه بدانید چه دروسی نیاز به ترمیم معدل دارند نمی‌توان یک فرمول قطعی در نظر گرفت اما در حالت کلی بهتر است هر درسی که نمره آن کمتر از 18 است ترمیم معدل برای آن درس انجام شود.

ترمیم معدل چند درصد در کنکور تاثیر دارد ؟

این سوال نیز از آن دسته سوالاتی است که نمی‌توان به طور قطعی و با یک فرمول مشخص راجع به آن اظهار نظر کرد؛ بهتر است این سوال را به این سوال تغییر دهیم که میزان تاثیر معدل در کنکور چقدر است؟

جدول تاثیر معدل در کنکور

ترمیم معدل چند درصد در کنکور تاثیر دارد

شرایط ترمیم معدل

1 طبق قانونی که تا به الان وجود دارد و جزئیات ترمیم معدل، شما می تونید فقط یکبار در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنید

2 ترمیم معدل فقط مختص کنکور سراسری است؛ یعنی نمرات بهتری که با شرکت در ترمیم معدل بدست می‌آورید در کارنامه نمرات شما ثبت نمی‌شود بلکه آموزش و پرورش نمرات جدیدی که با ترمیم معدل بدست آوردید را به صورت سیستمی برای سازمان سنجش ارسال می‌کند و سازمان سنجش آن نمرات را در نتیجه نهایی کنکور شما تاثیر می‌دهد

( خودمونی بگم که در ترمیم معدل نمره بهتر براتون لحاظ میشه؛یعنی شما مثلا برای زیست امتحان ترمیم معدل شرکت می کنید در صورتی که نمره قبلی شما 17 بوده،در این وضعیت اگر نمره جدید شما بهتر از 17 شد نمره جدید رو برای شما در نظر می گیرن و اگر بدتر بود همون نمره 17 که نمره ی بهتری هست برای شما محسوب میشه(یا بهتر میشه یا همونی که هستید میمونید دیگه))

3 طبق آخرین بخشنامه ترمیم معدل شما می توانید درسهایی که قصد ترمیم معدل برای آنها را دارید بین دو نوبت زمان ترمیم معدل تقسیم کنید( یعنی بعضی از درسهاتون رو دی ماه و بعضیها رو خرداد ترمیم کنید (که به نظرم خبر خوبی هست))

ترمیم معدل نظام قدیم

شما داوطلبان نظام قدیم برای هر درسی که نیاز به ترمیم معدل میبینید و قصد تغییر نمرات نهایی ان درس را دارید در ترمیم معدل آن درس شرکت کنید

ترمیم معدل تغییر رشته ای ها

ترمیم معدل برای تغییر رشته ای ها به این صورت است که طبق قانون جدید سازمان سنجش شما باید در دروس رشته جدید امتحان بدهید و سابقه تحصیلی ایجاد کنید؛ در غیر این صورت نمره دروس اختصاصی یا عمومی که در امتحان آنها شرکت نکرده اید و سابقه تحصیلی ایجاد نکرده‌اید صفر در نظر گرفته می‌شود.

خلی ساده مثلا اگر شما رشته انسانی هستید اما قصد شرکت در کنکور تجربی را دارید باید برای دروس اختصاصی رشته تجربی مانند زیست، شیمی و . . 

در امتحان نهایی شرکت کنید و برای خودتان سابقه تحصیلی ایجاد کنید.

هزینه ترمیم معدل

موضوع مهم بعدی راجع به جزئیات ترمیم معدل این است که شرکت در این آزمون ها و انجام ترمیم معدل رایگان نیست و شما برای شرکت در آزمون های ترمیم معدل باید هزینه پرداخت کنید.

هزینه ترمیم معدل در حالت کلی به دو صورت

 1. متغیر
 2. ثابت

است.برای هزینه ثابت ترمیم معدل باید 50 هزار تومان پرداخت کنید و هزینه متغیر ترمیم معدل هزینه ای برای هر درس است که شما برای هر درسی که قصد ترمیم معدل ان را داشته باشید باید 20 هزار تومان پرداخت کنید. البته هزینه ترمیم معدل برای هر درس طبق منطقه داوطلب می‌تواند متغیر باشد.

مدارک لازم برای ترمیم معدل

مدارک لازم برای ترمیم معدل را می‌توانید در جدول زیر که بخشی از بخشنامه ترمیم معدل است ببینید.

مدارک لازم برای ترمیم معدل

سوالات متداول ترمیم معدل

1 با شرکت در ترمیم معدل نمرات کارنامه تغییر می‌کند؟

خیر. ترمیم معدل برای تغییر نمراتی است که این نمرات برای سازمان سنجش ارسال می‌شود و نمرات کارنامه شما با شرکت در ترمیم معدل تغییر نمی کند.

2 اگر من داوطلب در ترمیم معدل شرکت کنم و نمره من بدتر شود تکلیف چیست؟

نگران این موضوع نباشید چون اگر شما در امتحان ترمیم معدل نهایی شرکت کنید اما نمره بدتری از نمره قبلی خود بدست بیاورید، نمره اولیه که نمره بهتری است برای شما در نظر گرفته می‌شود.

یک نظر

 • فاطمه مرادی گفت:

  سلام من دیپلم تجربی نظام قدیم دارم میخوام کنکور انسانی بدم باید همه درسارو امتحان بدم یا میتونم هرچند تا درسی که میخوام امتحان بدم

  • سلام عزیز
   شما نیاز هست که دروس تخصصی رشته انسانی(سال دوازدهمش )رو امتحان بدی چون توی رشته ی تجربی نمره ای مثلا برای درس فلسفه نداشتی،پس نیازه که امتحانش بدی
   برای درس های عمومی هم هر کدوم رو که نیاز به ترمیم میبینی امتحان بده
   البته بازم برای کسب اطلاعات بیشتر از اون مدرسه ای که ثبت نام میکنی بپرس

   • ناشناس گفت:

    سلام من رشته ام انسانی هستش اگه بخوام کنکور تجربی شرکت کنم باید چیکار کنم

    • سلام عزیز
     شما باید سوابق تحصیلی ایجاد کنی یعنی درس های تخصصی رشته تجربی مثل زیست شیمی و . . .رو امتحان بدی
     برای ثبت نام هم باید به مدارسی که در شهرتون کارهای ترمیم معدل رو انجام میدن مراجعه کنی

     • زهرآ گفت:

      سلام من کنکور تحربی هستم معدلم هم پونزده بوده یعنی واقعا برا قبولی کنکور ۴۰۲در رشته دکتر پرستار… باید ترمیم معدل شرکت کنم ): وای یی
      برای ترمیم معدل کل درس هارو باید امتحان بدیم ؟لطفا جواب بدین

     • سلام عزیز.در حالت کلی برای هر درسی که نمرات زیر 18 داری(چه عمومی و چه اختصاصی) توصیه میکنم ترمیم معدل انجام بدی
      میتونی خرداد ماه امتحانات ترمیم رو شرکت کنی

     • Soohy گفت:

      سلام من دی رو تجربی زدم ولی هدفم فقط ریاضیه آلام که گفتید نمیشه دو کنکور رشته مختلف داد استرس گرفتم چون من اصلا تجربی نمیخوام به اصرار خانواده دی رو تجربی دادم الان چیکار کنم من فقط به ریاضی علاقه دارم

     • سلام عزیز
      طبق شنیده های جدید می تونید در کنکور تیر ماه در کنکور رشته ی متفاوتی شرکت کنی چون ثبت نام مجزا داره

 • Zahra گفت:

  سلام من رشتم فنی بوده نظام جدید الان میخوام رشته انسانی کنکور بدم یعنی باید امتحان بدم دورس انسانی رو دوباره
  بعد من کنکور اصلی رو دی میدم الان دیگه وقتی برای ترمیم معدل ندارم
  اگه خرداد امتحانا رو بدم تو نتیجه تزمون دیم تاثیر داره

  • سلام عزیز
   چون شما رشتت فنی بوده باید سوابق بسازی،یعنی بری تخصصی های رشته انسانی رو امتحان بدی(البته از اون مدرسه ثبت نام ترمیم معدل هم بپرسی بیشتر راهنماییت میکنن)
   بله شما خرداد هم میتونی ترمیم رو شرکت کنی اما اگه بیفته شهریور دیگه برای کنکور1402 نمیتونه تاثیر داشته باشه

 • محمد گفت:

  در امتحانات ترمیم آیا میشه برای هر درس در یک امتحان جداگانه شرکت کرد

  • سلام عزیز.واقعیتش متوجه منظورت نشدم

  • رخساره گفت:

   سلام من نظام قدیم درس خوندم برای ادامه تحصیل گفتن باید تتبیق بخوری دهم یازدهم ودوازدهم. منم به اجبار دوباره شروع کردم دهم ویازدهم خوندم ودوازدهم مانده حالا باید بروش عادی بخونم یاااینکه میتونم دوازدهم رو ترمیم معدل بزنم

   • سلام وقت شما بخیر
    من واقعیتش دقیق نمیدونم شما چه روندی رو در پیش گرفتید اما چیزی که قانون تا به این لحظه به ما میگه اینه که نظام قدیمی ها باید ترمیم معدل انجام بدن مثلا شما برای درس های دوازدهم که نمرات خوبی ندارن باید ترمیم انجام بدی تا نمرات بهتری رو بدست بیاری
    اگر از مدرسه ای که به شما این پیشنهاد رو دادند هم سوال بپرسی دقیق تر شما رو راهنمایی میکنن

 • دانش آموز گفت:

  سلام من توی امتحانات ترمیم معدل تجربی شرکت کردم ولی می خوام کنکور ریاضی بدم آیا دروس مشترک برام لحاظ میشه؟

  • سلام بله عزیز لحاظ میشه

   • فرناز گفت:

    سلام خسته نباشید ببخشی من دیپلمم رو توی شهر سنندج گرفتم ولی الان کرمانشاه زندگی میکنم نمیتونم واسه ترمیم برم اونجا میتونم توی کرمانشاه ترمیم معدل رو انجام بدم؟

    • سلام.وقت شما هم بخیر
     مشکلی نیست میتونید توی کرمانشاه هم انجام بدید
     موفق باشید

     • ناشناس گفت:

      سلام من سال ۸۳ دیپلم فنی گرفتم و پیش دانشگاهی انسانی برای شرکت در کنکور باید دیپلم تجربی بگیرم یا راه حل دیگه ای هم هست ؟

     • سلام وقت بخیر
      شما باید کل دروس نهایی پایه دوازدهم رو امتحان بدید مثلا اگر قصد شرکت در کنکور تجربی رو دارید باید دروس نهایی پایه دوازدهم رشته تجربی رو امتحان بدید که برای اینکار باید به مدارس شهرتون که کارهای ترمیم و ایجاد سابقه تحصیلی رو انجام میدن مراجعه کنید

  • ماهور گفت:

   سلام وقت بخیر
   آیا معدل کتبی دیپلم 17 باشه نیاز به ترمیم هست
   و هدفم دارو سازی یا پزشکی است.

   • سلام عزیز وقت تو هم بخیر
    ترمیم معدل،معدل شما رو تغییر نمیده؛بلکه شما برای درس هایی که ترمیم معدل انجام میدید یه سری نمرات جدید رو بدست میارید و آموزش و پرورش میاد اون نمرات جدید شما رو برای سازمان سنجش ارسال میکنه که سازمان سنجش هم اون رو در نتیجه نهایی کنکورتون تاثیر میده
    بله بهتره نمرات پایین 18 ترمیم بشن

   • رضا گفت:

    سلام آیا نتیجه نمره ترم اول
    دوازدهم انسانی تاثیر داره رو 40%
    کنکور یا فقط ترم دوم تاثیر داره؟؟
    سوال دومم اینکه سال دهم با یازدهم تاثیر داره روی 40%نمره
    یا خیر فقط دوازدهم هستش؟؟

    • سلام عزیز.نه فقط نمرات نوبت دوم
     راجع به سوال دوم هم طبق قوانینی که تا به الان هست نه دهم و یازدهم تاثیری نداره

 • Fatemeh گفت:

  سلام خسته نباشین
  من میخوام تو هردو کنکور(دی و تیر)شرکت کنم
  و الان تصمیم گرفتم ترمیم معدل انجام بدم و خب الان دیگه دی ماهِ و دیر شده اگر خرداد ماه ترمیم معدل انجام بدم تاثیر داره برای نتیجه کنکور و رتبم ؟

  • سلام عزیز زنده باشی
   بله شما میتونی تیر ماه هم ترمیم معدل انجام بدی و بر روی نتیجه ی کنکور 1402 تاثیر داشته باشه اما اگه ترمیم شما بیفته شهریور برای کنکور1402 نمیتونه تاثیر داشته باشه
   موفق باشی

 • ناشناس گفت:

  سلام ثبت نام ترمیم معدل چه زمانی استت
  ؟

  • سلام عزیز وقت بخیر
   بستگی به شهر شما داره باید حضوری بپرسید چون بعضی شهرها از همین اسفند ثبت نام شروع شده

   • ناشناس گفت:

    سلام روز شما بخیر
    برا ترمیم معدل شنیدم که اگه نمراتی که بدست میاریم از نمرات قبلی پایین تر باشن همون نمرات لحاظ میشن .این خبر صحت داره؟

    • سلام عزیز وقت شما هم بخیر
     بله درسته،مثلا اگر نمره شما در یک درسی 18 باشه و در ترمیم شرکت کنی و نمره امتحان ترمیم شما بشه 17،همون نمره 18 قبلی که بهتر هست رو برای شما در نظر میگیرن

 • محسن مقدم گفت:

  باسلام
  بفرمایید معدل کل دروس تاثیر 40درصد داره؟ یا هر درسی جداگانه نمره اش وضریبش تاثیر داره؟!!
  ممنون میشم جواب سوالم روبدید

  • سلام وقت شما بخیر
   در حالت کلی میشه گفت که نمرات هر درس تاثیر داره اما تاثیر این دروس در مجموع میشه 40%.به همین دلیله که اگر شما ترمیم معدل انجام بدید؛ ترمیم معدل، معدل شما رو بهتر نمیکنه بلکه ریز نمراتی که آموزش و پرورش برای سازمان سنجش میفرسته رو تغییر میده
   بهتره که برای نمرات زیر 18،18/5 ترمیم معدل انجام بدید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *