سبد خرید شما خالی است.

بهترین منابع کنکور1403سطح بندی شده برای هر3 رشته

با ذوق و شوق فراوان لیستی از کتاب‌هایی که باید برای کنکورتان تهیه کنید را می‌نویسید و اسم آن را لیست بهترین منابع کنکور می‌گذارید

آن کتابها را تهیه می‌کنید و شروع می‌کنید به مطالعه آنها، اما بعد از مدتی می‌بینید که آن نتیجه لازم را نگرفتید و انگار منبع شما به دردتان نخورده است

چه حس و حالی دارید؟ مطمئنا حس و حال سربازِ شکست خورده در جنگ را دارید که کل زمان و انرژیش را از دست داده و نتیجه‌ای هم نگرفته است.

شاید غمگین به نظر برسد اما واقعیت خیلی از دانش آموزان همین است؛ نمی‌خواهم بگویم که اگر شما بهترین منابع کنکور را انتخاب کنید دیگر موفقیت‌تان تضمیمن شده است، نه. اما انتخاب و خرید بهترین منابع کنکور گام اولی است که باید آن را محکم و درست بردارید.

راهنمای انتخاب بهترین منابع کنکور

قبل از آنکه سراغ بهترین منابع کنکور برویم و آنها را به تفکیک هر 3 رشته تجربی، انسانی و ریاضی به شما عزیزان معرفی کنیم بهتر است نکات پیش نیاز را یاد بگیریم

1 به دنبال بهترین منابع کنکور دروس عمومی باشم؟

همانطوری که اطلاع دارید طبق تغییرات کنکور 1402 و کنکورهای بعدی دیگر دروس عمومی در کنکور وجود ندارد و شما نیازی به تهیه کتاب تست برای دروس عمومی ندارید؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که در دروس عمومی نمرات خوبی برای امتحانات نهایی داشته باشید یا اگر نیاز بود در ترمیم معدل شرکت کنید و نمرات دروس عمومی خود با بهتر کنید.

2 بهترین منابع کنکور از زبان رتبه های برتر کدامند؟

بیایید با هم برویم بازار !!!

تعجب نکنید.بیایید غروب ساعت هفت با هم به بازار برویم و خرید کنیم.

فرض کنید که من یک رتبه برتر کنکور هستم و از شما می‌خواهم که با من به بازار بیایید چون قصد خرید کفش و لباس دارم! اما فرض کنیم که شما هم قصد خرید همچین اجناسی را دارید

زمان خرید کفش و لباسی شما به سایز خودتاان توجه می‌کنید یا من؟

مطمئنم که الان جوابتان این است که خب معلوم است به سایز خودم

خب حالا سوال

چرا برای انتخاب منابع هِی باید دنبال منابع و کتابهای رتبه های برتر باشید و به سطح علمی خودتان توجه نکنید؟

واقعیت این است که شما باید به دنبال بهترین منابع کنکور باری سطح خودتان باشید نه اینکه دائما به دیگران چشم بدوزید که دواطلبان دیگر  چه منابعی تهیه می‌کنند؟!

دقت کنید منظور من این نیست که بدون هیچ تحقیقی بهترین منابع کنکور را انتخاب کنید.نه

منظور این است که شما باید منابع کنکور که متناسب با سطح و سواد علمی شما هست انتخاب کنید و از آنها به نحو احسن استفاده کنید تا بتوانید پله به پله رشد کنید و تسلط خودتان را روی آن درس خاص بالاتر ببرید.

3 منظور از منابع سطح اول و سطح دوم که در ادامه می‌آید چیست؟

 

خب بپردازیم به انتخاب بهترین منابع کنکور به تفکیک هر رشته

بهترین منابع کنکور تجربی

بهترین منابع زیست کنکور

زیست!! چالش برانگیزترین درس کنکور تجربی

همه داوطلبان کنکور تجربی قصد بدست آوردن درصد بالا در این درس را دارند و می دانند باید بر روی این درس تسلط کافی داشته باشند؛به همین دلیل ممکن است برای انتخاب بهترین منبع کنکور زیست دچار وسواس و شک بشوند.

منبع سطح اول

کتابهای خیلی سبز تک پایه:

کتاب‌های تک پایه خیلی سبز زیست که درسنامه روان و تست های مناسبی دارد برای داوطلبانی که سطح متوسطی در درس زیست شناسی دارند توصیه می شود.

این کتاب دو نوع تست دارد

  1. تست‌های خط به خط: که برای مسلط شدن شما عزیزان بر متن کتاب درسی زیست شناسی که اتفاقا متن این درس بسیار هم مهم است، مناسب است.
  2. تست‌های ترکیبی: که ماهیت و هدف این تست ها هم کاملا مشخص است و حل تست‌های ترکیبی هم در درس زیست بسیار مهم است.

نشر الگو تک پایه:

اگر سطح علمی و تسلط نسبتا بالایی دارید کتاب زیست نشر الگو تالیف دکتر اشکان هاشمی  توصیه می شود؛ البته همانطوری که ذکر کردم دانش آموزان ضعیف نمی‌توانند به عنوان منبع آموزشی و درسنامه کامل به این کتاب نگاه کنند، بلکه این کتاب باری دانش اموزانی که پایه خوبی دارند مناسب است.

فاگوزیست:

اگر سطح ضعیفی دارید یا تغییر رشته ای  یا دانش آموز پایه هستید ( بدلیل داشتن وقت بیشتر )می‌توانید از کتاب فاگوزیست استفاده کنید.

منبع سطح دوم

زیست iQ گاج هم منبع خوبی است اما نه برای شروع و داوطلبان ضعیف.سعی کنید مطالعه خود را با یکی از منابع بالا شروع کنید و اگر به تسلط خوبی رسیدید و به استفاده از منبع دوم نیاز پیدا کردید سراغ  iQ گاج بروید.

بهترین منابع شیمی کنکور

منبع سطح اول

پایه به پایه خیلی سبز:

برای شیمی کنکور در وهله اول کتاب‌های پایه به پایه خیلی سبز پیشنهاد می‌شود که درسنامه کامل، تعداد تست مناسب و با سطح خوب و پاسخ تشریحی و کاملی دارند و در انتهای هر فصل نیز در کتاب‌های خیلی سبز پایه به پایه شیمی آزمون جمع بندی برای جمع بندی و مرور هر فصل قرار داده شده است.

پایه به پایه مبتکران:

در مورد کتاب‌های مبتکران شیمی می‌توان گفت که کامل ترین کتاب کمک آموزشی شیمی هستند اما از آنطرف ماجرا این کامل بودن باعث حجیم شدن این کتابها هم شده است( مقدار صفحات کتاب‌های مبتکران برای هر پایه حدود 700 صفحه است) و انتخاب این کتاب به خصوص برای کنکوری‌هایی که ممکن است و.قت کافی نداشته باشند مشکل ساز شود.

استفاده از این کتاب بیشتر برای دانش آموزان پایه توصیه می‌شود.

منبع سطح دوم

بعد از تسلط بر یکی از کتابهای بالا برای شیمی کنکور بهتر است برای حل کردن تست‌های چالشی تر سراغ کتاب iQ شیمی گاج بروید که کتابی دوجلدی است؛ البته می‌توانید جلد درسنامه را تهیه نکنید چون در منابع سطح دوم نیاز آنچنانی به درسنامه ندارید و باید با حل تست بیشتر تسلط خود را افزایش دهید.

بهترین منابع ریاضی کنکور

منبع سطح اول

ریاضی جامع خیلی سبز:

این کتاب به دلیل داشتن درسنامه کامل و جامع با لحنی صمیمی و دوستانه و داشتن تست‌های زیاد و پاسخنامه تشریحی مناسب برای هر سطح دانش آموزی می‌تواند مناسب باشد و به مسلط شدن شما در ریاضی کنکور کمک کند.

منبع سطح دوم

بعد از تسلط بر یکی از کتابهای بالا برای ریاضی کنکور بهتر است برای حل کردن تست‌های چالشی تر سراغ کتاب iQ ریاضی گاج بروید که کتابی دوجلدی است؛ البته می‌توانید جلد درسنامه را تهیه نکنید چون در منابع سطح دوم نیاز آنچنانی به درسنامه ندارید و باید با حل تست بیشتر تسلط خود را افزایش دهیداما نگران نباشید در همان جلد تست هم انتشارات گاج یک درسنامه خلاصه قرار داده است.

بهترین منابع فیزیک کنکور

برای فیزیک کنکور بیخودی سر خودتان را شلوغ نکنید و بین دو سری کتاب 4 جلدی خیلی سبز و گاج یکی را انتخاب کنید؛ باور کنید نیاز نیست زیاد وسوساس به خرج دهید که کدام را انتخاب کنید اکثر کتاب‌های معروف و خومب شبیه یگکدیگر هستند و این دو سری کتاب هم به همچینین

تنها تفاوتی که کتاب خیلی سبز فیزیک با گاج فیزیک دارد این است که لحن خیلی سبز مقداری دوستانه و صمیمانه تر است و گاج رسمی تر

هر دو کتاب پاسخ تشریحی و تست های بسیار خوبی دارند؛ در کتاب گاج فیزیک تست های سخت تر تحت عنوان یک قدم تا 100 و در کتاب خیلی سبز فیزیک این تست ها تحت عنوان تست‌های سریz آمده است.

بهترین منابع زمین شناسی کنکور

طبق تغییرات کنکور1402 ضریب درس زمین شناسی از صفر به 1 تغییر پیدا کرد به همین دلیل خیلی از دانش آموزان به دنبال منبعیس باری مطالعه این درس هستند

منبع پیشنهادی درس زمین شناسی :جامع مهر و ماه یا همایش نشر دریافت است.

البته می توانید مطالعه زمین شناسی را به چند ماه آخر موکول کنید و فقط یک سری مباحث تست خیز و محدود را مطالعه کنید.

بهترین منابع کنکور انسانی

بهترین منابع کنکور ریاضی انسانی

اقصاد جامع مشاوران:

این کتاب دارای درسنامه کامل و روان هست و مسائل اقتصاد که نقطعه ضعف خیلی از دانش آموزان محسوب می‌شود را به خوبی توضیح داده است از نظر تست هم تست‌های متنوع و مختلف را گردآوری کرده و آنها را به خوبی تحلیل کرده است.

اقتصاد میکرو گاج:

درسنامه این کتاب مناسب است و تست‌های زیاد و خوبی هم دارد اما متاسفانه این کتاب برای دانش آموزان ضعیف به خصوص در مسائل اقتصاد مناسب نیست و پیشنهاد اول همان اقتصاد مشاوران است.

بهترین منابع کنکور علوم و فنون

 

بهترین منابع کنکور جامعه شناسی

هر 3 منبع جامعه شناسی مشاوران، خیلی سبز و میکرو گاج برای این درس سنگِ تمام گذاشته‌اند و با درسنامه و نکات مفصل و تست‌های متنوع و زیاد پاسخگوی نیاز شما برای درس جامعه شناسی کنکور هستند.

بهترین منابع کنکور روانشناسی

روانشناسی مشاوران:

این کتاب دارای درسنامه کامل و جامعی است چون برای کامل بودن درسنامه و اموزش کامل مفاهیم از مثالها و نمودارهای مختلف استفاده شده است.

در این کتاب تست‌های متنوع و زیاد همراه با پاسخنامه کاملا تشریحی گنجانده شده است. این کتاب جز بهترین منابع کنکور برای رشته انسانی است چون در پاسخ‌های تشریحی تست‌ها حتی به آدرس مطالبی که از آن تست طرح شده است هم اشاره کرده است.

روانشناسی خیلی سبز:

این کتاب هم از نظر درسنامه و تست همانند مشاوران کتاب کاملی است و با استفاده از جدول، نمودار و مثال‌های زیاد سعی در فهماندن عمیق درس روانشناسی به داوطلبان کنکور انسانی دارد.

بهترین منابع کنکور عربی اختصاصی

 

بهترین منابع کنکور تاریخ

 

بهترین منابع جغرافیا کنکور

از نظر من بهترین منبع باری درس جغرافیا کنکور کتاب مهرو ماه هست.در رده دوم و سوم می‌توانم کتاب جغرافیا خیلی سبز و میکروگاج را معرفی کنم اما به اندازه کتاب مهرو ماه جغرافیا کامل نیستند، به خصوص در قسمت تست‌های کتاب

بهترین منابع کنکور برای فلسفه منطق

فلسفه و منطق مشاوران

فلسفه و منطق خیلی سبز

و فلسفه و منطق مهر و ماه

باور کنید هر 3 این منابع می‌توانند جزو بهترین منابع کنکور انسانی باشند و نباید وسواس زیادی در انتخاب بین اینها داشت چون هر 3 این منابع کنکور برای فلسفه و منطق درسنامه کاملی دارند و از نظر تست هم با داشتن تست‌های متنوع و دسته بندی شده پاسخگوی نیاز شما هستند.

بهترین منابع کنکور ریاضی

 

 

 

 

 

 

 

 

1 اینکه بپرسید منبع مورد استفاده رتبه های برتر کنکور چیست؟ سوال اشتباهی است

اگر شما خدای ناکرده بیمار شوید و به پزشک مراجع کنید آن پزشک برای تمام بیماران حاضر در مطب یک نسخه و دارو را تجویز نمی کند. بنابراین شما هم انتظار نداشته باشید که منبعی که برای رتبه برتر کنکور یا حتی دوست شما خوب بوده لزوما برای شما هم مناسب باشد؛انتخاب کتاب و هر منبع دیگری برای کنکور یا سالهای پایه باید بر حسب سطح علمی شما و اینکه شما با آن کتاب ارتباط برقرار می کنید یا نه باشد.

گفتم ارتباط برقرار کردن با کتاب،پس بگذارید به یکی سوال متداول دیگر پاسخ بدهم

خیلی ها می گویند بین کتابهایی که معرفی کردید مردد هستم که کدام را انتخاب کنم ؟ (چون برای اکثر دروس دو یا چند منبع را معرفی کرده ایم)

در این مورد باید به شما بگویم که اگر بین انتخاب یک سری منابع مردد بودید به حس خود اعتماد کنید و کتابی را انتخاب کنید که با سبک نوشتاری و تدریس مولف ارتباط برقرار می کنید.مثلا فرض کنید که شما بین دو منبع برای ریاضی مردد هستید؛یک مبحثی که بر روی آن تسلط دارید مثل احتمال را انتخاب می کنید و در هر دو کتاب به آن فصل مراجعه می کنید و سبک تدریس این دو کتاب را مقایسه می کنید و با هر کدام که ارتباط برقرار کردید همان را انتخاب می کنید.(برای مقایسه این فصلی که مثال زدیم در هر دو کتاب ،می توانید به سایت آن انتشارات مراجع کرده و نمونه صفحات کتاب را دانلود کنید یا با مراجعه به کتاب فروشی این کار را انجام دهید)

2 در انتخاب کتابها وسواس زیاد به خرج ندهید و فکر نکنید که برای موفقیت در کنکور حتما باید یک کتاب خاص و عجیب و غریب داشته باشید یا زمان زیادی را برای انتخاب کتابهای خود صرف کنید و شروع مطالعه خود را به تعویق بیندازید.این نکته را در کل سال به یاد داشته باشید که کمال گرایی به شما کمکی نمی کند؛یاد بگیرید شروع کنید تا کامل شوید نه اینکه صبر کنید تا کامل شوید و بعد شروع کنید.

با صرف زمان کوتاه سعی کنید انتخابهای خود را انجام دهید و به انتخاب خود اعتماد کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


منابع کنکور1401

رشته تجربی

رشته ریاضی فیزیک

ریاضیات : جامع مهر و ماه

هندسه1و2و3 :  از میکرو طلایی گاج و برای دسترسی به تست های بیشتر و چالش برانگیزتر از نشر الگو می توانید استفاده کنید.

گسسته و آمار و احتمال : میکرو طلایی گاج

فیزیک : برای فیزیک کنکور همانند رشته تجربی می توانید بین سری کتابهای خیلی سبز و گاج  یکی را انتخاب کنید.

در وهله دوم برای دسترسی به تست های سخت و چالش برانگیزتر می توانید از نشر الگو استفاده کنید.

شیمی : همانند رشته تجربی

 


 جمع بندی

برای نوشتن نکات جمع بندی از اون قالب کتابی دربیایم و خودمونی باشیم 

  • اگر کتابی به غیر از کتابهایی که در این لیست معرفی شد دارید هیچ مشکلی نداره و می تونید ازش استفاده کنید؛باور کنید که برای موفقیت در کنکور نقش اصلی رو خود شما بازی می کنید وعامل موفقیت در کنکور و سالهای پایه لزوما کتاب ها و آزمونهای خاص داشتن نیست.
  • مهم تر از انتخاب کتاب، شیوه استفاده و مطالعه کتاب هست پس در انتخاب کتابهای خودتون وسواس زیادی به خرج ندید.
  • اگر بین دو کتاب مردد بودید ببینید با کدوم یکی از اونها بیشتر ارتباط برقرار می کنید؛همون کتاب رو انتخاب کنید.
  • برای هر درس فقط یک منبع انتخاب کنید و سر خودتون رو با منابع مختلف و درسنامه ها و جزوه های زیاد شلوغ نکنید.شما باید وقت برای 1 حل تست زیاد و  2 مرور و تکرار زیاد داشته باشید.

خب به پایان این مقاله کنکوری رسیدیم.امیدوارم که از مطالعه این دو مقاله که راجع به انتخاب منابع برای کنکور1401 بود لذت برده باشید.منتظر مقالات و پادکست های بعدی باشید.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *